IBAR 108 - 50 m outdoor, 108 cm, 6 beams
6 beam infrared barrier intended for indoor and outdoor installations. The modulation of the beams can be selected from two frequencies, thereby preventing the mutual influence of neighboring infrared barriers. If there is a risk of mutual influence...
Product code: 2312-087 EAN: 8595584661201 Producer: VAR-TEC
- Description
- Product inquiry
6 beam infrared barrier intended for indoor and outdoor installations. The modulation of the beams can be selected from two frequencies, thereby preventing the mutual influence of neighboring infrared barriers. If there is a risk of mutual influence of several infra barriers, it is possible to use external synchronization. This will ensure the separation of the receiver - transmitter frequency from other signals and interference. In addition, external synchronization increases resistance to weather conditions, damage from the sun or damage from a falling object. 2 beams must be interrupted simultaneously to trigger an alarm. The intensity of the beam can be adjusted in 3 levels.
| Detector type | infrared barrier |
| Number of rays | 6 |
| Beam type | infra-red |
| Beam distance | 13 cm |
| Synchronization | asynchronous mode - 2 modulation frequencies |
| Synchronization | synchronous mode - by wire |
| Range | 0 - 50 m synchronous mode |
| Range | 10 - 40 m asynchronous mode |
| Power supply | 10 - 30 V= |
| Receiver/transmitter current draw | 20/30mA |
| Alarm output | NC/NO, 24 V=, 0.5 A |
| Tamper output | NC, 24 V=, 0.5 A |
| Set the radiated power of the transmitter | yes, 3 levels |
| Optical alarm indication | yes, red LED |
| Acoustic signaling | buzzer, whistle when alarm |
| Cover color | silver / black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















