HX-80N - outdoor, 2x PIR, inst 2,5-3m, PET, range 24m
2x PIR detector with 24 m range and 2 m coverage. A pair of PIR sensors provides PET immunity over the entire detection area while maintaining person detection. The detector is supplied with a bracket that allows horizontal and vertical tilting....
Product code: 2407-643 EAN: 788924087030 Producer: OPTEX
- Description
- Product inquiry
2x PIR detector with 24 m range and 2 m coverage. A pair of PIR sensors provides PET immunity over the entire detection area while maintaining person detection. The detector is supplied with a bracket that allows horizontal and vertical tilting. Using the shields, the range can be reduced from 24 to 18 / 13 / 10 / 6.5 m by massaging the zones. The detector is designed for installations with a higher installation height of 2.5 - 3 m.
| Detector type | 2x PIR |
| Environment | outdoor |
| Anti-masking | no |
| Sensing Characteristics | fan |
| PET immunity | yes |
| Reach | 24 m |
| Mounting height | 2,5 - 3 m |
| Coverage | 24 x 2 m |
| Coverage | 24 x 2 m |
| Power | 9,5 - 18 V= |
| Max. Current draw | 35 mA |
| PIR sensor | dual |
| Sensitivity | 3 levels |
| Alarm output | NC/NO | Alarm output | NC/NO |
| Cover tamper | yes, NC | Packaged | Wall mount |
| Detection speed | 0.3 - 1.5 m/s |
| Operating temperature | -20 to 60°C |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















