HS4412-8ET-120 - industrial PoE switch, 8x PoE, 4x Gb SFP, MNG L2, DIN, 120W
Powerful industrial PoE switch with web management L2, metallic and optical backbone, 8 x PoE 10/100 Mbps, 4 x SFP uplink 1000 Mbps, PoE standard 3af (15.4 W), 3at (30 W), Hi-PoE (60 W), 3bt Hi-PoE (90 W), total budget is 120 W, overvoltage...
Product code: 2402-021 EAN: 6923172573902 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Powerful industrial PoE switch with web management L2, metallic and optical backbone, 8 x PoE 10/100 Mbps, 4 x SFP uplink 1000 Mbps, PoE standard 3af (15.4 W), 3at (30 W), Hi-PoE (60 W), 3bt Hi-PoE (90 W), total budget is 120 W, overvoltage protection, desktop and DIN-Rail design, power supply from an external adapter 48-57 VDC (included in the package).
The PoE Watchdog feature allows you to automatically detect the port status and restart the power supply to restore the connection of the non-communicating camera.
Intelligent PoE performs real-time power consumption control to ensure power priority for critical ports during failures caused by changes in power consumption. The function is able to adapt to power fluctuations.
The 8-pin Assignment PoE Power Supply function supports 8-pin power supply (PoE on pins: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)) over all wires simultaneously. The compatibility with IPC cameras is improved, the possibility of loading is increased and the failure in case of cable damage is reduced.
The Long Distance function allows you to transmit data and power at a reduced speed of 10 Mbps up to a distance of 250 m.
The PoE Watchdog feature allows you to automatically detect the port status and restart the power supply to restore the connection of the non-communicating camera.
Intelligent PoE performs real-time power consumption control to ensure power priority for critical ports during failures caused by changes in power consumption. The function is able to adapt to power fluctuations.
The 8-pin Assignment PoE Power Supply function supports 8-pin power supply (PoE on pins: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)) over all wires simultaneously. The compatibility with IPC cameras is improved, the possibility of loading is increased and the failure in case of cable damage is reduced.
The Long Distance function allows you to transmit data and power at a reduced speed of 10 Mbps up to a distance of 250 m.
| Type of device | PoE switch |
| Description of ports | 8 x PoE 10/100 Mbps, 4 x 1000 Mbps SFP Uplink |
| Total number of ports | 12 |
| Number of PoE ports | 8 |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| PoE type | 60W (IEEE802.3bt) Hi-PoE |
| PoE type | 90W (IEEE802.3bt) Hi-PoE |
| Total PoE output power | 120 W |
| Transmission speed | 100 Mb/s + 1 Gb/s |
| Memory capacity | switching 9.6 Gbps |
| Optical spine | Yes |
| Management | Yes |
| Overvoltage protection | Lighting Protection Air discharge: 8 kV Contact discharge: 6 kV ESD Protection Common mode: 4 kV Differential mode: 2 kV |
| Power supply | 240 VAC/48-57 VDC (component source) |
| Method of assembly | shelf/DIN |
| Material | metal cover |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















