HS3220-16GT-190 - industrial PoE switch 20/16, 16x Gb PoE/2x Gb RJ45/SFP Combo, 190W
Powerful industrial PoE switch with metal and optical backbone, 16 x PoE 10/100/1000 Mbps, 2 x RJ45 uplink 10/100/1000 Mbps, 2 x SFP uplink 1000 Mbps Combo, standard 3af, 3at, Hi-PoE, 3bt, the total budget is 190 W, overvoltage protection, desktop...
Product code: 2401-083 EAN: 6923172573865 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Powerful industrial PoE switch with metal and optical backbone, 16 x PoE 10/100/1000 Mbps, 2 x RJ45 uplink 10/100/1000 Mbps, 2 x SFP uplink 1000 Mbps Combo, standard 3af, 3at, Hi-PoE, 3bt, the total budget is 190 W, overvoltage protection, desktop and DIN-Rail design, power supply from an external adapter 48-57 VDC (included in the package).
The PoE Watchdog feature allows you to automatically detect the port status and restart the power supply to restore the connection of the non-communicating camera.
Intelligent PoE performs real-time power consumption control to ensure power priority for critical ports during failures caused by changes in power consumption. The function is able to adapt to power fluctuations.
The 8-pin Assignment PoE Power Supply function supports 8-pin power supply (PoE on pins: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)) over all wires simultaneously. The compatibility with IPC cameras is improved, the possibility of loading is increased and the failure in case of cable damage is reduced.
The Long Distance function allows you to transmit data and power at a reduced speed of 10 Mbps up to a distance of 250 m.
The PoE Watchdog feature allows you to automatically detect the port status and restart the power supply to restore the connection of the non-communicating camera.
Intelligent PoE performs real-time power consumption control to ensure power priority for critical ports during failures caused by changes in power consumption. The function is able to adapt to power fluctuations.
The 8-pin Assignment PoE Power Supply function supports 8-pin power supply (PoE on pins: 1, 2, 4, 5 (V+), 3, 6, 7, 8 (V-)) over all wires simultaneously. The compatibility with IPC cameras is improved, the possibility of loading is increased and the failure in case of cable damage is reduced.
The Long Distance function allows you to transmit data and power at a reduced speed of 10 Mbps up to a distance of 250 m.
| Type of device | PoE switch |
| Description of ports | 16 x PoE 10/100/1000 Mbps, 2 x RJ45 uplink 10/100/1000 Mbps, 2 x SFP uplink 1000 Mbps Combo |
| Total number of ports | 20 |
| Number of PoE ports | 16 |
| PoE type | 15.4W (IEEE802.3af) PoE |
| PoE type | 30W (IEEE802.3at) PoE+ |
| PoE type | 60W (IEEE802.3bt) Hi-PoE |
| PoE type | 90W (IEEE802.3bt) Hi-PoE |
| Total PoE output power | 190 W |
| Transmission speed | 1 Gb/s |
| Memory capacity | switching 40 Gbps |
| Optical spine | Yes |
| Overvoltage protection | Air discharge: 8 kV Contact discharge: 6 kV, Common mode: 4 kV Differential mode: 2 kV |
| Power supply | from an external adapter 48-57 VDC (included in the package) |
| Method of assembly | desktop and DIN-Rail versions |
| Material | metal cover |
| Color | black |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















