HAC-HDW1509T-IL-A-S2 - 2.8 mm - 4in1, 5Mpix Smart Dual backlight, IR and white LED 40m, WDR, MIC, Super adapt
Lite Series outdoor camera with Smart Dual illumination technology, IR 40 m and white LED 40 m. Integrated microphone. In night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white...
Product code: 2311-081 EAN: 6923172540553 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
The Super adapt algorithm automatically adjusts the image parameters so that the camera provides the best possible image in all lighting conditions.
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | Lite Series |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 5MP CMOS |
| Light sensitivity | 0.001 lux@F1.0 (Color, 30 IRE) 0.0001 lux@F1.0 (B/W, 30 IRE) 0 lux (Illuminator on) |
| Night mode | in night mode, the camera uses an invisible IR illuminator that does not disturb the surroundings and displays a black and white image, when intelligently detecting a person or vehicle, the camera activates a visible white LED light and changes the image mode to color to obtain real information about the perimeter violation, this mode is controlled only from the connected XVR device whose firmware must be V4.001.0000004.1.R.220323 or later |
| Glare | 40 m IR LED and 40 m white LED |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 111° |
| Distinction | 5 Mpix |
| Number of pixels | 2880 x 1620 px |
| Frame rate | 25 fps at 5 Mpix |
| Settings | from recorder (CoC) |
| WDR | 120dB |
| Adjustable functions | WDR, DNR, AWB, AGC, BLC, HLC-Pro, Defog, Super Adapt, Illumination Mode, Mirror, Privacy Masking |
| Audio I/O | integrated microphone |
| Power supply | 12 VDC ±30%/max.5.7 W |
| Material | metal |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















