HAC-HDW1231TMQ-A - 2.8 mm - 4in1, 2Mpix Starlight, 60m, MIC
Outdoor dome ball HDCVI camera with Starlight technology with high sensor sensitivity and built-in microphone, output in CVI, TVI, AHD, CVBS formats - switching using PFM820 controller ( 1612-004 ). Fixed lens 2.8 mm (angle 107 °), mechanical IR...
Product code: 2108-020 EAN: 6923172506887 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Outdoor dome ball HDCVI camera with Starlight technology with high sensor sensitivity and built-in microphone, output in CVI, TVI, AHD, CVBS formats - switching using PFM820 controller ( 1612-004 ). Fixed lens 2.8 mm (angle 107 °), mechanical IR filter and illumination up to 60 m. WDR and 3D-DNR functions increasing image quality in demanding lighting conditions. 2 Mpix resolution, camera OSD settings via coaxial cable (CoC) from the DVR, range up to 800 m via coaxial cable. Sahua sample videos on youtube .
| Type of device | HDCVI camera |
| Execution | Dome ball |
| Advice | Lite Series |
| 4 in 1 | Yes |
| Sensing element | 1 / 2.8 "CMOS |
| Light sensitivity | 0.002 Lux / F1.6, 30 IRE, 0 Lux IR on |
| Night mode | real DAY / NIGHT mode - ICR (IR cut filter) |
| IR illumination | 60 m |
| Lens type | fixed |
| Lens | 2.8 mm |
| Angle of view (horizontal) | 107 ° |
| Distinction | 2 Mpix |
| Number of pixels | 1920 x 1080 px |
| Maximum frame rate | 25 fps at 2 Mpix |
| Settings | from recorder (CoC) |
| WDR | 130 dB |
| Adjustable functions | WDR, 2D-DNR, AWB, AGC, BLC, HLC |
| Audio I / O | integrated microphone |
| Power supply | 12VDC ± 30% / max.5.1 W |
| Material | metal and plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















