GSM VT ACCESS - relay - LAN module
The module with built-in GSM is used for remote control of outputs (relays) by ringing up to 400 telephone numbers. Individual numbers can be assigned a time authorization to enter. The module records individual passes and writes them to memory. The...
Product code: 1610-039 EAN: 8595584634885 Producer:
- Description
- Product inquiry
The module with built-in GSM is used for remote control of outputs (relays) by ringing up to 400 telephone numbers. Individual numbers can be assigned a time authorization to enter. The module records individual passes and writes them to memory. The module is configured and the history is viewed via the TCP / IP interface. It can also be used for remote transmission of alarm or technological information via the GSM network from up to 6 inputs (SMS message or ringing a number with a tone signal).
| Module type | GSM module |
| Power supply | 11 - 16 V = |
| Current consumption | min. 80 mA, |
| Current consumption | peak consumption 0.8 A within 10 s |
| Activation inputs | 6 |
| Tel. numbers to activate the input | 24, 4 numbers for one entry |
| Outputs | 2 x relays, NO / NC, 2 A / 30 V |
| Output control | via SMS, pulse or on / off; by ringing from up to 204 phone numbers |
| Description of inputs and outputs | Yes |
| SIM card | yes, 1, any operator |
| Automatic credit detection | yes, sending SMS |
| Module setup software | VT key + Wiznet configurator |
| Module programming | software VT key or via SMS |
| PC connection | LAN, IP communication |
| Antenna | self-adhesive (included) |
| Connector | MMCX-F |
| Optical signaling | Signal strength LEDs, relay status 1.2 |
| Recommended type of box | BOX E, BOX M, BOX S |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















