GSM PAGER VT21 4G - GSM pager (MMCXf)
GSM pager with built-in GSM module is designed for remote transmission of alarm or technological information via GSM 4G network (SMS message or ringing number with tone signal) and can also be used for remote control of outputs (relays) via SMS...
Product code: 2408-520 EAN: 8595584662062 Producer: GALETA
- Description
- Product inquiry
GSM pager with built-in GSM module is designed for remote transmission of alarm or technological information via GSM 4G network (SMS message or ringing number with tone signal) and can also be used for remote control of outputs (relays) via SMS message or ringing. In addition, this pager can send up to 225 SMS messages based on specific events in the control panel. Communication with the control panel is done via telephone communicator in both 4/2 and CID formats.
| Module Type | 4G GSM pager |
| Power | 11 - 16 V= |
| Current draw | min. 40 mA, transmit. 140 mA |
| Current draw | peak 1.5 A within 10 s |
| Activation inputs | 6 |
| Tel. Numbers for input activation | 24, 4 numbers per input |
| Outputs | 2 x relays, NO/NC, 2 A / 30 V |
| Output control | by SMS or ringing, pulse or on/off. |
| Description of inputs and outputs | yes |
| Number of messages from tel.Communicator | 225, format 4/2 or CID |
| SIM card | yes, 1, any operator | Automatic credit detection | yes, SMS sending |
| Module setup software | VTGTall_version |
| Module programming | VTGT software or via SMS |
| Connection to PC | RS 232 (cable included) |
| Antenna | self-adhesive (included) |
| Optical signalling | LEDs signal strength, relay status 1,2 |
| Recommended box type | BOX E, BOX M, BOX S |
GSM VT ACCESS - relay - LAN module
308,94 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















