GSM gateway VT20 - GSM gateway and pager (MMCXf)
GSM gateway with built-in GSM module and telephone line simulation for the control panel communicator. The GSM gateway is thus able to ensure the transmission of coded data formats of the burglar alarm control panel to the PCO in the GSM voice band....
Product code: 0902-015 EAN: 8595584609272 Producer:
- Description
- Product inquiry
GSM gateway with built-in GSM module and telephone line simulation for the control panel communicator. The GSM gateway is thus able to ensure the transmission of coded data formats of the burglar alarm control panel to the PCO in the GSM voice band. In addition, it can provide the user with an input activation message by sending an SMS, ringing or transmitting a voice message (using the GSM VT-04 VOICE expander) and can also be used to remotely control gate outputs (relays) via SMS or ringing. In addition, this gateway allows sending up to 225 SMS messages based on specific events in the control panel. These messages are generated on the basis of "interception" of the transmission format on the PCO, both 4/2 and CID.
| Module type | GSM gateway |
| Power supply | 11 - 16 V = |
| Current consumption | min. 40 mA, transmission. 140 mA |
| Current consumption | peak consumption 1.5 A up to 10 s |
| Activation inputs | 2 |
| Tel. numbers to activate the input | 8, 4 numbers for one entry |
| Tel. numbers to activate the input | using an expander up to 24 phone numbers |
| Outputs | 2 x relays, NO / NC, 2 A / 30 V |
| Output control | via SMS, ringing, pulse or on / off. |
| Description of inputs and outputs | Yes |
| Expander | yes, only one can be connected to the gateway |
| Telephone line output | RJ11 connector |
| SIM card | yes, 1, any operator |
| Automatic credit detection | yes, sending SMS |
| Module setup software | VTGTall_version |
| Module programming | VTGT software or via SMS |
| PC connection | RS 232 (cable included) |
| Antenna | self-adhesive (included) |
| Connector | MMCX-F |
| Optical signaling | LEDs status, signal strength, relay status 1.2 |
| Recommended type of box | BOX E, BOX M, BOX S |
| Communication | simultaneously on PCO and SMS |
| Communication format | 4/2, Ademco CID |
| Number of SMS messages | up to 72, each up to 10 phone numbers |
GSM VT ACCESS - relay - LAN module
311,51 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















