Gas detector - Wöhler GS 300 with calibration protocol
Gas detector GS 300 The GS 300 gas detector is highly sensitive and has a fast response for leak detection and detection. The device displays gas concentrations using a bar graph in two stages from 0 to 1200 ppm. The device also emits an acoustic...
Product code: 7708 Producer: Wöhler Bohemia
- Description
- Product inquiry
Gas detector GS 300
The GS 300 gas detector is highly sensitive and has a fast response for leak detection and detection. The device displays gas concentrations using a bar graph in two stages from 0 to 1200 ppm. The device also emits an acoustic and vibration signal in the event of a gas leak. Thanks to the 440 mm long, flexible probe, it is possible to check hard-to-reach places in the gas line. The main advantages of the GS 300 gas detector include:
- short reaction time
- gas concentration display
- for natural gas and LPG, selectable gas types
- very good accessibility of hard-to-reach places thanks to the flexible neck 440 mm long
- Large, easy-to-read display with automatic backlight
- additional LED lighting with automatic switching on in dark environments to find leaks in hard-to-reach places (Flashlight function)
- ergonomic shape
- possibility of connecting headphones for acoustic signal
- Optional with rechargeable batteries and mains charging adapter – ideal for more frequent use
Technical data
| Indicators: | |
| Sensitivity: | methane, propane; 0...1,200 ppm |
| Alarm function: | acoustic, vibration |
| Sensor: | semiconductor |
| Reaction time: | approx. 10 seconds |
| Warm-up time: | approx. 60 seconds |
| General information: | |
| Dimensions: | 55 x 190 x 40 mm |
| Weight: | 340g |
| Working temperature: | -5°C to 45°C |
| Power supply: | 4 AA batteries |
| LC display: | 31x 51mm |
| Connections: | handset and external power adapter |
| Lamp: | 2 LEDs |
| Flexible probe: | 440mm |
Scope of delivery
- gas detector WÖHLER GS 300
- flexible probe 440 mm
- battery
- plastic suitcase
- calibration protocol

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















