Gas detector - Wöhler GS 220
Gas detector GS 220 The GS 220 gas detector is a highly sensitive and fast-reacting device used to check for leaks and to find leaks in gas lines. The device signals the gas concentration (methane, propane) using a detection chain of LED diodes,...
Product code: 6606 Producer: Wöhler Bohemia
- Description
- Product inquiry
Gas detector GS 220
The GS 220 gas detector is a highly sensitive and fast-reacting device used to check for leaks and to find leaks in gas lines. The device signals the gas concentration (methane, propane) using a detection chain of LED diodes, which are in five stages in the range from 40 ppm to 640 ppm. The device also emits an acoustic signal in the event of a gas leak. Thanks to the 440 mm long, flexible probe, it is possible to check hard-to-reach places in the gas line. The main advantages of the GS 220 gas detector include:
- fast response and accuracy
- Reliable leak detection and leak detection of gas lines
- short reaction response
- 2 displayed values (methane and propane)
- Very good accessibility to hard-to-reach places thanks to the 440 mm long flexible neck
- gas concentration indicator
- ergonomic shape
Technical data
| Indicators: | |
| Acoustic: | intermittent tone whose frequency increases with concentration |
| Visual: | 5-LED diodes |
| Sensor: | semiconductor |
| Display range: | methane, propane; 40 ppm to 640 ppm |
| Reaction time: | approx. 10 seconds |
| Warm-up time: | approx. 60 seconds |
| General information: | |
| Dimensions: | 175 x 70 x 38 mm |
| Weight: | 340g |
| Working temperature: | -5°C to 45°C |
| Power supply: | 4 AA batteries |
| Automatic shutdown: | after 10 minutes |
| Current consumption: | 72 mA |
| Probe length: | 440mm |
Scope of delivery
- gas detector GS 220
- battery
- plastic case
- calibration protocol not included

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















