GALAXYGD-520 - exchange
GALAXY DIMENSION control panels are designed for medium and large applications. A maximum of 520 zones can be connected to the system and divided into 32 subsystems. The ACCESS access superstructure is a part of the exchanges. The control panel is...
Product code: 1305-001 EAN: 8595584625883 Producer:
- Description
- Product inquiry
GALAXY DIMENSION control panels are designed for medium and large applications. A maximum of 520 zones can be connected to the system and divided into 32 subsystems. The ACCESS access superstructure is a part of the exchanges. The control panel is supplied with a metal box and a transformer.
| Bus | 4 |
| Number of subsystems | 32 |
| PC connection | yes, direct |
| Max. number of zones | 520 |
| Number of inputs (zones) on the control panel board | 16 |
| Max. number of zone expanders | 63 |
| Max. number of keyboards in the system | 32 |
| Max. number of PGM outputs in the system | 260 + 6 (on exchange 8 + 6) |
| Card reader | max 64 |
| History of events | EZS 1500 / readers 1000 |
| Board dimensions | IN GENERAL |
| Power supply | 230 Vac / 50 Hz |
| Recommended transformer type | part of the shipment |
| Source type | switched |
| BELL output type | relay |
| Max. current consumption from the BELL output | 1 A |
| Maximum bus length / sum / | 1000 m |
| Box color | grey |
| Board dimensions | INPUTS - ZONES |
| Number of inputs on the control panel board | 16 |
| Wireless zones | yes, optional accessories |
| Types of programmed zones | 60 |
| Board dimensions | OUTPUTS - PGM |
| Max. PGM output load | 400 mA (10 mA) |
| Type of programmable PGM outputs | 92 |
| Board dimensions | SYSTEM DIVISION |
| Number of subsystems | 32 |
| Board dimensions | USER CONTROL |
| Master code | 1 |
| User codes | 999 |
| Installation code | 1 |
| Length of user code | 4 to 6 digits |
| Possibility to control the system | user code, card, wireless keychain |
| Board dimensions | TELEPHONE COMMUNICATOR |
| Number of PCO telephone numbers | 2 |
| Telephone line detection | Yes |
| Communication formats | Ademco Contact ID, SIA 1-4 |
| Board dimensions | KEYBOARD |
| Type | LCD, LCD with built-in reader, LCD with touch screen |
| Board dimensions | RS-232 COMMUNICATOR |
| Type | internal RS232, external module E054 |
| Programming | Yes |
GALAXYGD-520 - exchange
1 541,97 €
GALAXYGD-264 - exchange
1 378,03 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics

















