FR ONE - IR reflective detector up to 50m (possibly 120m)
IR smoke reflective detector, range 5-50m (possibly 120m in the case of additional reflective plates 1807-001), automatic or simple manual setting using the built-in laser, automatic compensation for the movement of building walls and dust,...
Product code: 2107-156 EAN: 8595584656351 Producer: FFE Ltd.
- Description
- Product inquiry
IR smoke reflective detector, range 5-50m (possibly 120m in the case of additional reflective plates 1807-001), automatic or simple manual setting using the built-in laser, automatic compensation for the movement of building walls and dust, compensation for high illumination from the sun and extraneous light sources, supply voltage 14-36VDC, consumption 5mA, during quick setting 33mA, ambient temperature -20°C to +55°C, protection IP55, certificate 0832-CPR-F2237, VdS G218070
| Type | reflective version |
| Range | 5 - 50 m |
| Documentation | Installation manual |
| The width of the guarded area | 15 m |
| Power supply | 14 - 36 V DC |
| Current consumption | 5 - 33 mA |
| Exit | relay alarm, malfunction |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















