FR 5000 - IR reflective detector up to 50m (possibly 100m)
IR smoke reflective detector, range 8-50m (possibly 100m in the case of additional reflective plates 1807-001), 1x control unit, supply voltage 14-28VDC, consumption low/high current mode 12/52mA, automatic setting, automatic compensation of the...
Product code: 0908-324 EAN: 8595584611961 Producer: Detectomat
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
IR smoke reflective detector, range 8-50m (possibly 100m in the case of additional reflective plates 1807-001), 1x control unit, supply voltage 14-28VDC, consumption low/high current mode 12/52mA, automatic setting, automatic compensation of the movement of building walls and dust, ambient temperature -10°C to +55°C, protection IP54, certificate 0832-CPR-F0390, possibility of connecting a second detection head 0908-325
| Type | reflective version |
| Range | 8 - 50 m |
| Documentation | Installation manual |
| The width of the guarded area | 15 m |
| Power supply | 14 - 36 V DC |
| Current consumption | 12 - 52 mA |
| Exit | relay alarm, malfunction |
| Color | grey |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















