FOMEI 4,5-27x50 FOREMAN HTC PRO (THD), riflescope
FOMEI 4.5-27x50 FOREMAN riflescope, suitable for long-distance shooting. Variable magnification 4.5-27x , a 50mm lens combined with HTC anti-reflective coatings used on the lenses, these are the attributes that give the riflescope a precise image...
Product code: OY6277 EAN: 8590385762775 Producer: FOMEI
- Description
- Product inquiry
FOMEI 4.5-27x50 FOREMAN riflescope, suitable for long-distance shooting. Variable magnification 4.5-27x , a 50mm lens combined with HTC anti-reflective coatings used on the lenses, these are the attributes that give the riflescope a precise image throughout the field of view. Freely accessible ballistic turrets now have a lock . Parallax correction can be performed from 25m . The rectification step is 1/8 MOA (3.6mm in 100m), gentle and precise clicking is an important element when shooting at long distances. The riflescope is filled with dry nitrogen.
Parallax and rectification
The parallax correction setting is located on the center control together with the rectification dials and allows adjustment (parallax) in the range from 25 m to infinity .
Fine adjustment of height correction and wind effect correction is used for precise and comfortable setting of the crosshairs. The correction step is 1/8 MOA . The range of both altitude correction and wind correction is 66 MOA.
Warp
The Tactical Hair Dot (THD) crosshair is a special crosshair for accurate long-distance shooting. The cross is designed in MOA units . The strength of the cross at 24x magnification at 100m is 2mm.
The dimensions of the outline can be found here
| AND | B | C | E | F | d | D | H |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 360 | 136 | 100 | 55 | 49 | 30 | 57.5 | 44 |
more on the Presentation page
| Enlargement | 4.5 - 27x |
| Lens diameter | 50mm |
| Viewing angle | 4.3 - 0.7 ° |
| Location of the intentional outline | second focal plane |
| Field of view at 100 m | 7.6 - 1.2m |
| Optical output | 11.1 - 1.7mm |
| Tube diameter | 30mm |
| Lens adjustment | HTC |
| Rectification | 1/8 MOA |
| Parallax correction | 25 - ∞m |
| Length | 360mm |
| Mass | 727g |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics




















