FOMEI 20-60x60 LEADER (A), Spotting Scope
The Fomei 20-60x60 Leader SMC model is a single-eyed ZOOM telescope filled with dry nitrogen and a solid body. Thanks to this equipment, it is waterproof , dustproof and resistant to internal dew. The rubberized body is protected by a case that is...
Product code: OY2721 EAN: 8590385727217 Producer: FOMEI
- Description
- Product inquiry
The Fomei 20-60x60 Leader SMC model is a single-eyed ZOOM telescope filled with dry nitrogen and a solid body. Thanks to this equipment, it is waterproof , dustproof and resistant to internal dew.
The rubberized body is protected by a case that is included in the delivery and can be mounted on the telescope during observation. All-glass optics , SMC anti-reflective lenses and BaK4 prism guarantee quality images when viewed at long distances, even in poor lighting conditions.
The body of the telescope is equipped with a single tripod thread and can be mounted on a standard photo / video tripod. A photo-adapter for Canon, Nikon or Sony SLR cameras can be purchased as an optional accessory. The outer diameter of the eyepiece / rubber eyepiece is 43.0 mm.
Available photo / camera adapters :
OY9009 .. FOMEI adapter for DSLR SONY for SpottingScope Leader
OY9010 .. FOMEI adapter for Canon DSLR for SpottingScope Leader
OY9011 .. FOMEI adapter for DSLR Nikon for SpottingScope Leader
Tripod not included.
| Enlargement | 20 - 60x |
| Lens diameter | 60mm |
| Viewing angle | 2.1 - 1.0 ° |
| Field of view at 1000 m | 37.0 - 16.0m |
| Minimum focusing distance | 5.0-5.5m |
| Relative luminosity | 9.0 - 1.0 |
| Optical output | 3.0-1.0mm |
| Prism glass | BaK4 |
| Lens adjustment | SMC |
| Dioptric correction | -dpt |
| Tripod thread | Yes |
| Width | 155mm |
| Length | 335mm |
| Mass | 990g |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics




















