FOMEI 1-6x24 FOREMAN HTC PRO G4 riflescope
The 1-6x24 Foreman riflescope is an ideal helper for hunting and hunting game in motion. The uniqueness of this riflescope is given by the extra wide field of view of 40 m , as well as the large extent of rectification and the electronics used to...
Product code: OY6273 EAN: 8590385762737 Producer: FOMEI
- Description
- Product inquiry
The 1-6x24 Foreman riflescope is an ideal helper for hunting and hunting game in motion. The uniqueness of this riflescope is given by the extra wide field of view of 40 m , as well as the large extent of rectification and the electronics used to control the red dot. The riflescope is filled with dry nitrogen.
Rectification and parallax
The unique range of rectification 160 MOA allows the use of the riflescope on various combinations of weapons and mounts without any problems with shooting. The 1/4 MOA rectification step is ideal for this type of riflescope and allows for really fine adjustment when firing a weapon.
The parallax of the 1-6x24 Foreman riflescope is set at 100m .
Warp
The German # 4 (G4) crosshair used in the 1-6x24 Foreman riflescope is a classic hunting warp used across the range of FOMEI riflescopes.
The dimensions of the outline can be found here
Review of a riflescope on the chase
Review of a riflescope on the chase
"Shooting with the new FOMEI riflescope, despite some shortcomings, but rather due to the design limitations of this series of sights, was an experience for me and I am extremely satisfied. Those users who buy this riflescope at a reasonable price in very good quality will certainly be satisfied. "Petr Valchar
Full review
| AND | B | C | E | F | d | D | H |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 275 | 163 | 94 | 72 | 58 | 30 | - | 46 |
more on the Presentation page
| Enlargement | 1-6x |
| Lens diameter | 24mm |
| Viewing angle | 22.5 - 3.9 ° |
| Location of the intentional outline | second focal plane |
| Field of view at 100 m | 40-6.8m |
| Relative luminosity | 576-16 |
| Optical output | 9.6-4mm |
| Tube diameter | 30mm |
| Lens adjustment | HTC |
| Dioptric correction | +/- 2dpt |
| Rectification | 1/4 MOA |
| Parallax correction | 100m |
| Length | 275mm |
| Mass | 498g |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics




















