DM70 - BUS detector PET PROOF up to 40kg
Special "double" infra-passive detector for the most demanding environments, in addition to resistance to pets (up to about 40 kg), the same parameters as the DG75 detector. The detector connects directly to the BUS and communicates in...
Product code: 0702-195 EAN: 8595584601924 Producer: PARADOX
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Special "double" infra-passive detector for the most demanding environments, in addition to resistance to pets (up to about 40 kg), the same parameters as the DG75 detector. The detector connects directly to the BUS and communicates in both directions with the DIGIPLEX EVO control panel.
| Detector type | digital on BUS bus |
| Sensor | 2 x dual |
| Detector addressing in the system | unique SN number |
| Detector settings | WinLoad software from PC |
| Detector settings | keyboard - installation programming |
| Power supply | 11 - 16 V = |
| Current consumption | min. 18 mA, max 31 mA |
| Resistance to electr. field | 10 V / m |
| Mounting height | 2 - 2.7 m |
| Range | 12 m, 90 ° |
| Alarm output | via BUS |
| Tamper exit | via BUS bus / according to settings / |
| Detection speed | 0.2 to 7 m / s |
| Immunity to animals | yes, up to 40 kg |
| Optical indication | red LED |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















