DM50 - BUS detector DUAL
Dual infra-passive detector with fully digital signal processing, identical parameters as the DG55 detector. The detector connects directly to the BUS and communicates in both directions with the DIGIPLEX EVO control panel. Detector type digital on...
Product code: 0702-193 EAN: 8595584601900 Producer: PARADOX
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Dual infra-passive detector with fully digital signal processing, identical parameters as the DG55 detector. The detector connects directly to the BUS and communicates in both directions with the DIGIPLEX EVO control panel.
| Detector type | digital on BUS bus |
| Sensor | dual |
| Detector addressing in the system | unique SN number |
| Detector settings | WinLoad software from PC |
| Detector settings | keyboard - installation programming |
| Power supply | 11 - 16 V = |
| Current consumption | min. 13 mA, max 24 mA |
| Resistance to electr. field | 10 V / m |
| Mounting height | 2 - 2.7 m |
| Range | 12 m, 110 ° standard lens WA1 |
| Alarm output | via BUS |
| Tamper exit | via BUS bus / according to settings / |
| Detection speed | 0.2 to 3.5 m / s |
| Optical indication | red LED |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















