Construction lamp
BENEFITS: easily adjustable to different positions, with 4 magnets for easy attachment, 3 light modes, dimming function, usable as a Powerbank, long operating time, charging via Micro-USB cable, practical and compact. Technical data Lighting ICE: 2...
Product code: 6876 Producer: Wöhler Bohemia
- Description
- Product inquiry
BENEFITS:
- easily adjustable to different positions,
- with 4 magnets for easy attachment,
- 3 light modes,
- dimming function,
- usable as a Powerbank,
- long operating time,
- charging via Micro-USB cable,
- practical and compact.
Technical data | |
| Lighting | |
| ICE: | 2 LEDs of 10 W each |
| Total operating time: | 25,000 hours |
| Light intensity: | max. 1800 Lumens |
| 3 light modes: | 1x 10 W, 2x 10 W, 2x 10 W - flashing |
| Dimming function: | by holding the on/off button |
| Battery | |
| Battery: | 2x 4000 mAh lithium-ion |
| Charging socket: | 5V USB charging socket |
| Power bank functions: | available |
| Operating time per charging cycle: | 1x 10 W approx. 7 hours, 2x 10 W approx. 3 hours |
| Charging time: | 8 o'clock |
| Charging cycle: | approx. 500 charging cycles are possible |
| In general | |
| Tightness class: | IP43 |
| Dimensions: | 276 x 60 x 215 mm |
| Weight: | 824g |
Scope of delivery:
- independently switchable LEDs (4 pcs.)
- retaining magnets (4 pcs)
- lithium-ion battery 4000 mAh (2 pcs)
- USB charging cable
Rotating/swivel camera head Ø 40 mm
1 650,28 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















