CEL-TEC PipeCam 30 Elite
Modern compact inspection camera CEL-TEC PipeCam 30 Elite with a cable length of 30 meters.
Main features of CEL-TEC PipeCam 30 Elite
FULL HD resolution 1920x1080
Angle of view 105 °
Camera illumination using 12x LEDs
IP68 camera...
Product code: 2102-057 EAN: 8595584654340 Producer: CEL-TEC
- Description
- Accessories (1)
- Product inquiry
Modern compact inspection camera CEL-TEC PipeCam 30 Elite with a cable length of 30 meters.
Main features of CEL-TEC PipeCam 30 Elite
- FULL HD resolution 1920x1080
- Angle of view 105 °
- Camera illumination using 12x LEDs
- IP68 camera waterproof protection, durable sapphire lens
- Suitable for pipes with a diameter of 30 - 200 mm
- One-touch video and photo capture
- Support up to 256 GB USB drive / SD card
- Possibility to take a photo during recording
- Digital counter of unwound distances and meter marks on the cable
- 8x digital image zoom
- Rechargeable battery 6000 mAh for up to 4 hours of operation
- Storage box for accessories
- Quality 10.1 "LCD display with a resolution of 1280 x 800
- Keyboard: note taking, keyboard shortcuts for important functions

| Camera size | ø 23 x 135 mm |
| Sensor size | 1 / 2.9 "SONY CMOS |
| Angle of view | 105 ° |
| Dawn | 12x white LED |
| Distinction | 1920 x 1080 FULL HD |
| Video format | AVI |
| Lens material | sapphire crystal |
| Camera body material | aluminum alloy |
| Cover | IP68 |
| Storage | USB drive / SD card up to 256 GB |
| Cable spool dimensions | ø 332 x 59 mm |
| The cable length | 30 m |
| Cable diameter | ø 6.3 mm |
| Monitor | 10.1 "color LCD |
| LCD resolution | 1280 x 800 |
| Menu language | English |
| Sun visor | Yes |
| Microphone | Yes |
| Keyboard | Yes |
| Operating temperature | -10 ° C to 50 ° C |
| Distance measurement | digital on LCD, meter marks on cable |
| total weight | 14.12 kg |
| Battery | 6000 mAh, 4 hours of operation |
| Suitable for pipe diameters | 30 - 200 mm |
OXE InspCam Compact 40 Micro Head 14 mm - Inspection Camera
+ FREE 32GB SD Card!
2 467,66 €
CEL-TEC PipeCam 30 Superion HD
2 368,51 €
CEL-TEC PipeCam 30 Superion HD
2 445,75 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics




















