ARD821-W2(868) bracket - AirShield wireless emergency button with wall mount
Wireless emergency button with wall mount for triggering an alarm or calling for medical help, fully configurable via the app, LED indicator for displaying status, pairing, communication, pressing the button, signal range up to 1200 m (with visible...
Product code: 2312-059 EAN: 6923172538079 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless emergency button with wall mount for triggering an alarm or calling for medical help, fully configurable via the app, LED indicator for displaying status, pairing, communication, pressing the button, signal range up to 1200 m (with visible distance), AES-128 communication encryption, transmission frequency: 868MHz, protection: IP54, power supply: 1x 3V battery CR2032, service life 3 years (when used 2x a week).
| Module type | wireless emergency button |
| Power supply | 1x 3V battery CR2032, life 3 years (when used 2x a week) |
| Number of control buttons | 1 - trigger an alarm or call for medical help |
| LED indicator | status display, pairing, communication, button press |
| Frequency | 868 MHz, AES-128 encryption |
| Signal range | up to 1200 m (with visible distance) |
| Design of the cover | plastic |
| Color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















