ARA12-W2(868) - AirShield wireless indoor siren
Wireless indoor siren, sound alarm signaling, 2 types of alarms: danger warning and alarm triggering, 3 volume levels, tamper protection against unauthorized manipulation, two-way communication 868 MHz, AES-128 encryption, alarm reaching 110dB,...
Product code: 2308-290 EAN: 6923172504760 Producer: DAHUA
Only registered customers can view the price and make a purchase. More info.
- Description
- Product inquiry
Wireless indoor siren, sound alarm signaling, 2 types of alarms: danger warning and alarm triggering, 3 volume levels, tamper protection against unauthorized manipulation, two-way communication 868 MHz, AES-128 encryption, alarm reaching 110dB, indoor design, communication range 1000 m in free rotor, power supply 2x CR123A (lifetime up to 2.5 years).
| Type of siren | wireless indoor |
| Performance | 110dB |
| Power supply | 2x CR123A |
| Battery life | up to 2.5 years (with 2 activations per week and honking duration of 120 s) |
| Frequency | 868 MHz, AES-128 encryption |
| Signal range | up to 1000 m (free terrain) |
| Function | 2 types of alarms: danger warning and alarm triggering, 3 volume levels |
| Tamper | protection against unauthorized manipulation |
| LED indicator | LED status indication |
| Design of the cover | plastic |
| Cover color | white |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics


















