AGM VICTRIX TC50-384
BRAND NEWThe AGM Victrix is a compact thermal imaging clip-on system
that allows quick transformation of the day optics into thermal
imaging device without any special skills. The Victrix can be easily
attached on up to 8x magnification...
Product code: 7978 EAN: 3083456006VI51 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
BRAND NEWThe AGM Victrix is a compact thermal imaging clip-on system that allows quick transformation of the day optics into thermal imaging device without any special skills. The Victrix can be easily attached on up to 8x magnification scopes for medium range use. Powered with two CR123 batteries the unit provides up to 5 hours of continuous work. An optional external battery pack (5V) with high-capacity is capable of increasing the total operation time to up to 44 hours. The Victrix can be also connected to an optional video recorder for shooting real time video or external Wi-Fi module for conjunction with smartphones.
| Detector type | 17μm Uncooled Microbolometer based on French ULIS/Lynred ASi detector |
| Resolution | 384x288 |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Lens System | 50 mm; F/1.0 |
| Magnification | 1× |
| Field of View (H × V) | 7.5° x 5.6° |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, PIP |
| Focusing Range | 5 m to infinity |
| Display | HD 1024x768 |
| Video/Photo Format | AVI / JPG |
| Temperature Imaging Palettes | 11 Image palettes |
| Interfacing | S620 Connector (Power In, Analog Video In/Out, Digital Video Recorder); Micro-USB (External Battery Pack) |
| Battery Type | Two CR123A 3V Lithium Batteries |
| Battery Life (Operating) | Up to 5 hr |
| Power Supply | 5V USB / 3.6~7.2V |
| Operating Temperature Range | -40°C to +70°C (-40°F to +158°F) |
| Degree of Protection | IP67 |
| Weight | 0.68 kg (1.5 lb) |
| Overall Dimensions | 190 × 84 × 64 mm (7.5 × 3.3 × 2.5 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics















