AGM Varmint LRF TS35-384
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDEDBRAND NEW
The Varmint LRF series of thermal riflescopes from AGM utilize many
of the features that shooters have come to know and love in the everpopular Rattler product family, but with one big addition: a...
Product code: 8091 EAN: #3142455305RA31 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDEDBRAND NEW The Varmint LRF series of thermal riflescopes from AGM utilize many of the features that shooters have come to know and love in the everpopular Rattler product family, but with one big addition: a 600-meter integrated laser rangefinder. This feature helps alleviate a common issue many shooters find themselves experiencing when hunting with any sort of digital optic, and that is the lack of depth perception that is inherent in optics utilizing a digital screen. The Varmint LRF pairs that LRF functionality with a 12 micron high-sensitivity thermal detector, which works in conjunction with a high quality 1024x768 OLED display. The Varmint LRF scopes are powered by a single, non-proprietary, 18650 rechargeable battery, which provides users with 4.5 hours of continuous use in the field. The compact design of the Varmint LRF even allows some dual-use functionality as a handheld monocular as well, which helps in surveying your surroundings before the spotting and stalking has begun. Pairing excellent optical performance with built-in recording, Wi-Fi compatibility through the AGM Connect app, external power options through the mini USB port, multiple reticle options, multiple color palettes, and 16GB of internal storage capacity, make the Varmint LRF one of the most functionally diverse products in the AGM family.
| Detector Type | 12 μm VOx Uncooled Focal Plane Arrays |
| Resolution | 384 × 288 |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Response Waveband | 8 μm to 14 μm |
| NETD | Less than 35 mk (@25°C), F#=1.0 |
| Lens System | 35 mm; F1.0 |
| Field of View (H×V) | 7.53° × 5.65° |
| Magnification | 3× – 24× |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, 8× |
| Detection Range (6’ object) | 1,750 m/yd |
| Eye Relief | 45 mm |
| Monitor | 1024x768, 0.39 inch, OLED |
| FFC (Flat Field Correction) | Auto, Manual, External Correction |
| Palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion |
| Highest Temperature Spot Tracking | Yes |
| Scene Mode | Jungle, Recognition |
| Reticle | 5 types, 4 colors, on/off |
| Laser Range Finder | Up to 600 m, ±2 m accuracy |
| Laser Wavelength | 905 nm |
| Laser Safety Class | Class 1 |
| Boresight Adjustment | Digital Controlled |
| Boresight Increment | 0.13 mil / 0.44 MOA |
| One Scale Interval (Reticle #4) | 2 mil / 6.75 MOA |
| WiFi Hotspot | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Picture In Picture Mode | Yes |
| Burn Prevention | Yes |
| Built-in Storage | 16 GB EMMC |
| Video Recording | On-board video recording |
| Image Capture | Yes |
| CVBS Output | Yes (via USB) |
| Battery Type | One 18650 (3.7V) Lithium Rechargeable Batteries |
| Battery Operating Time (WiFi off) | Up to 4.5 hours |
| Battery Capacity Display | Yes |
| External Power | 5 VDC/2 A, USB Type-C |
| Working Temperature | -20°C to 55°C (-4°F to 131°F) |
| Protection Level | IP67 |
| Drop Test Height | 1.5 m (4.9 ft) |
| Dimensions (L×W×H) | 200 × 66 × 109 mm (7.8 × 2.6 × 4.3 in) |
| Weight (w/o batteries) | 652 g (1.44 lb) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















