AGM Sidewinder TM35-384
BRAND NEWThe Sidewinder™ is our premium handheld observational thermal monocular series. All models come equipped with
either a 384×288 or 640×512 twelve micron infrared detector and a 1024×768 OLED display, for...
Product code: 8181 EAN: 3142451005SI31 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
BRAND NEWThe Sidewinder™ is our premium handheld observational thermal monocular series. All models come equipped with either a 384×288 or 640×512 twelve micron infrared detector and a 1024×768 OLED display, for improved color rendering. The Sidewinder thermal sensors also come equipped with the most sensitive temperature ratings in its class, coming in at sub-20 millikelvin across the entire product family. Other improvements over the Taipan monoculars include a more robust body/housing and a removable, rechargeable 18650 battery. These units also boast an impressive waterproof rating, which ensures users have peace of mind while utilizing these under the vast majority of weather conditions. The Sidewinders built-in 64 GB memory also sits at the top of its class on the market, with advanced software supporting both video recording and image capture. The primary uses for these thermal monoculars include, but are not limited to: hunting, law enforcement, search-and-rescue, personal security, conservation, anti-poaching, camping, hiking and different marine applications. AGM Sidewinder Thermal Series Sidewinder Thermal Handheld Series Comparisons AGM Sidewinder Thermal Handheld Series ‹ Previous Next ›
| Detector Type | 12μm Vanadium Oxide Uncooled Focal Plane Array |
| Resolution | 384×288 |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Response Waveband | 8μm to 14μm |
| NETD | ≤ 20 mk (@25°C), F#=1.0 |
| Detection Range (6’ object) | 1800 m |
| Lens System | 35 mm; F1.0 |
| Field of View (H × V) | 7.5° × 5.6° |
| Magnification | 3× - 24× |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, 8× |
| Diopter Adjustment | -5 to +3 dpt |
| Monitor | 1024×768, OLED |
| FFC (Flat Field Correction) | Auto, Manual, External Correction |
| Palettes | Black Hot, White Hot, Red Hot, Fusion |
| Image Boost | Yes |
| Highest Temperature Spot Tracking | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Storage | Built-in memory (64 GB) |
| Video Recording/Audio | Yes / Yes (on-board) |
| Image Capture | Yes |
| Battery Type | One 18650 Replaceable rechargeable Lithium battery |
| Battery Operating Time | Up to 7 hours |
| Power | 5 VDC/2 A, 1.75 W |
| Interface | USB Type-C |
| Working Temperature | -30°C to 55°C (-22°F to 131°F) |
| Protection Level | IP67 |
| Dimensions | 188 × 58 × 65 mm (7.4 × 2.3 × 2.6 in) |
| Weight | 505 g (1.11 lb) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















