AGM Rattler V2 50-640
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDED (Unit comes with standard weaver mount)Our Premium Rattler Thermal Scopes just got a whole lot better! - Introducing the AGM RattlerV2 50-640
This thermal scope features a 50mm Germanium lens, a 640 × 512...
Product code: 8240 EAN: 314205550206R561 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
ADM QR MOUNT IS NOT INCLUDED (Unit comes with standard weaver mount)Our Premium Rattler Thermal Scopes just got a whole lot better! - Introducing the AGM RattlerV2 50-640 This thermal scope features a 50mm Germanium lens, a 640 × 512 resolution thermal sensor, and a 2.5x base magnification with a detection range of up to 2600 m/yd. Out of the two premium 640-resolution options, this thermal scope has a higher base magnification and a slightly narrower Field of View (8.8° × 7.0° or 46 ft @ 100 yds) giving you a healthy mix of scanning coverage with improved identification capabilities at further distances. The RattlerV2 50-640 includes features familiar to AGM Rattler users, with some additional game-changing improvements such as an upgraded battery compartment that accommodates a rechargeable battery extending run time to 9 hours and a new 12-micron thermal sensor that has the highest sensitivity rating (sub-20 mk) on the market. Notable features include Shot Activated Recording, a simplified menu layout, and 10 reticle options with multiple zeroing profiles for various calibers and rifles. Wi-Fi hotspot connectivity through the AGM app, a user-friendly, raised 5-button layout for easy navigation, even with gloves, and much more! The AGM Rattler V2 Thermal Riflescope Overview Product Comparison: Rattler V2 ‹ Previous Next ›
| Detector | 12μm VOx Uncooled Focal Plane Array |
| Resolution | 640 × 512 |
| NETD | Less than 20 mK (25°C, F# = 1.0) |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Lens System | 50 mm; F/1.0 |
| Magnification | 2.5× - 20× |
| Field of View | 8.8° × 7.0° |
| Diopter Adjustment | -5 to +5 diopters |
| Focus Range | 10 m to infinity |
| Exit Pupil | 6 mm |
| Eye Relief | 45 mm |
| Digital Zoom | 1×, 2×, 4×, 8× |
| Detection Range (6’ object) | 2600 m/yd |
| Display | 0.39-inch, OLED, 1024×768 |
| Palettes | Black hot, White hot, Red hot, Fusion |
| Flat Field Correction | Auto, Manual, External Correction |
| Scene Mode | Cold, Warm |
| Boresight Adjustment | Digital Controlled |
| Video/Audio Recording | Yes |
| Image Capture | Yes |
| Standby Mode | Yes |
| Storage | Built-in EMMC (16 GB) |
| PIP | Yes |
| Defective Pixel Correction | Yes |
| WiFi Hotspot | Yes |
| Hot Track | Yes |
| Reticle | 10 types, 4 colors, on/off |
| Distance Measurement | Yes (Stadiametric) |
| Shot Activated Recording (SAR) | Yes |
| Battery Type | Replaceable and Rechargeable Li-ion Battery |
| Battery Life (Operating, 20°C) | Up to 9 hours (25°C, with hotspot off) |
| External Power Supply | 5 VDC, 2 A, USB Type-C |
| Operating Temperature Range | -30°C to +55°C (-22°F to 131°F) |
| Protection Level | IP67 |
| Max. Recoil | 1000 g/0.4 ms |
| Weight (w/o mount and battery) | 0.53 kg (1.18 lb) |
| Dimensions (w/o mount) | 230 × 73 × 68 mm (9.0 × 2.9 × 2.7 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















