AGM Rattler TC35-640
BRAND NEWThe AGM Rattler TC35-640 is a compact thermal imaging clip-on
system that allows quick transformation of the day optics into thermal
imaging device without any special tools or equipment.
Rattler TC has a high-sensitivity thermal...
Product code: 8179 EAN: 3142556005RC61 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
BRAND NEWThe AGM Rattler TC35-640 is a compact thermal imaging clip-on system that allows quick transformation of the day optics into thermal imaging device without any special tools or equipment. Rattler TC has a high-sensitivity thermal detector and 1024×768 OLED monitor, which provides a clear image under harsh environmental conditions like darkness, fog, smoke, dust, rain, snow, wood, camouflage, etc. The product is mainly applied to scenarios such as patrolling, hunting, overwatch, etc. The Rattler TC can easily be attached in front of rifle scopes with magnification up to 8x for medium range use. Powered with two CR123 batteries the AGM Rattler TC gives up to 4.5 hours of continuous operation time. The device is equipped with 16 GB storage for on-board video recording and image capture. Onboard WiFi module is also available for live video streaming and video/images recording via mobile application.
| Detector | 12μm, Uncooled, 50Hz |
| Resolution | 640 x 512 |
| Lens System | 35 mm; F/1.0 |
| Magnification | 1x |
| Field Of View | 12.5° × 10.0° |
| Digital Zoom | 2x, 4x, 8x |
| Detection Range (6’ object) | 1,750 m/yd |
| Diopter Adjustement | -5 to +3 dpt |
| Display | 1024x768 resolution 0.39-inch OLED |
| Hotspot | Yes |
| Distance Measurement | Yes |
| Scene Mode | Jungle, Recognition |
| Standby Mode | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Picture Snapshot | Yes |
| DPC | Yes |
| PIP | Yes |
| Uniformity Correction | Auto, Manual, External Correction |
| Storage | Built-in EMMC (16 GB) |
| Battery Type | 2x Replaceable Applicable type: CR123A, RCR123A |
| Battery Life (Operating) | Up to 4.5 hr |
| External Power Supply | 5V USB |
| Operating Temperature Range | -20°C to 55°C (-4°F to 131°F) |
| Degree of Protection | IP67 |
| Shock and Vibration | 750 g/ms |
| Weight | 0.42 kg (0.93 lb) |
| Overall Dimensions | 153.2 × 62 × 59 mm (6.0 × 2.4 × 2.3 in) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















