AGM MX 11769 Type Gen 2+ P45-NW2 White Phosphor IIT 60-64 lp/mm with Manual Gain
Applicable to: AGM PVS-14 (all versions), AGM PVS-14L (all versions), AGM PVS-14E (all versions), AGM PVS14-51 (all versions), AGM NVG-40 (all versions),
AGM NVG-50 (all versions), AGM UNVG (all versions)
AGM 11769 Generation 2+ image...
Product code: 8391 EAN: 20405422 Producer: AGM Global Vision
- Description
- Product inquiry
Applicable to: AGM PVS-14 (all versions), AGM PVS-14L (all versions), AGM PVS-14E (all versions), AGM PVS14-51 (all versions), AGM NVG-40 (all versions), AGM NVG-50 (all versions), AGM UNVG (all versions) AGM 11769 Generation 2+ image intensifier tubes (IIT) are designed in a compact 18mm format with manual variable gain control (MVG). AGM IITs feature a high-sensitivity S-25 multialkali photocathode evaporated onto a glass input window, a michrochannel plate with either a P-43 green or P-45 white white phosphor display on an inverting fiber-optic window. AGM 11769 GEN 2+ IITs offer high signal-to-noise ratios and high resolution in order to provide the user with extended range detection along with excellent subject identification under low ambient lighting conditions. This is combined with a small halo, output of spherical positive, and 10,000-hour lifespan. Dark spots (Contrast>30%) Diameter,μm Number of allowable dark spots
| Tube | Type 11769 |
| Generation | Gen 2+ |
| Phosphor Screen | P-45 (White Phosphor) |
| Resolution | 60 lp/mm (minimum) / 64 lp/mm (typical) |
| Signal-to-Noise Ratio* | 23 (minimum) / 25 (typical) |
| Photocathode Sensitivity | 700 μA/lm (minimum) 820 μA/lm (typical) |
| FOM | 1350 (minimum) 1450 (typical) |
| Photocathode Type | Multialkali |
| Description | Inverter 180° |
| Gain | 25,000 - 35,000 |
| EBI | 0.07-0.15 μlx |
| Output Brightness | 4 - 8 cd/m2 |
| Power Supply | Non Autogating |
| Input Voltage | 2 Vdc - 3.4 Vdc |
| Input Current | 25 mA (max) |
| Mean Time Before Failure | 10,000 hrs (min) |
| Contacts Type | Flying leads or contact plates |
| Photocathode Diameter | 17.5 mm (min) |
| Dimensions | 30.4±0.7 mm × 36.75-0.05 mm × 36.75-0.05 mm |
| Weight | 85 g (3 Oz) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















