AD800-AM - digital audio with AM
Acoustic glass break detector with antimasking meeting the requirements for security level 3, designed for installations with high risks. The detector can be used for the following types of glass: sheet and tempered single glazing, double glazing...
Product code: 1607-011 EAN: 8595584645751 Producer:
- Description
- Product inquiry
Acoustic glass break detector with antimasking meeting the requirements for security level 3, designed for installations with high risks. The detector can be used for the following types of glass: sheet and tempered single glazing, double glazing and triple glazing, sheet double glazing with foil protection, single glued or with multiple glass panes with inner foil.
| Detector type | digital audio |
| Sensitivity | 3 levels according to the type of glass |
| Power supply | 7 - 30 V = |
| Current consumption | 12 mA |
| Glass detection range | 1 - 9 m, 165 ° |
| Glass type | sheet and tempered single glazing, double glazing and triple glazing |
| Glass type | double glazing with foil protection |
| Glass type | simple glued, with multiple glass panes with inner foil |
| Minimum glass size | 40 x 40 cm |
| Alarm memory | Yes |
| Alarm output | NC 50 V = .50 mA |
| Antimasking | active IR |
| Antimasking | active audio |
| Antimasking output | NC 50 V = .50 mA |
| Cover tamper | Yes |
| Tamper removed from the wall | Yes |
| Tamper exit | NC 50 V = .50 mA |
| Optical indication | red / green LED |
| Detection tester | ADT700 |
| Cover color | white |
AD800-AM - digital audio with AM
161,26 €
VIBRO - shock detector
45,91 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















