9161151 - Access Unit M Bluetooth & RFID - 125kHz, 13.56MHz, NFC, PIC- 3m Eth ca
The perfect reader for any modern office. Employees can safely open the door with their phone with the 2N® Mobile Key app. Either they do it by pressing a button in the app or they leave their phone in their pocket and just touch the reader. With...
Product code: 2309-193 EAN: 8595159523255 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
The perfect reader for any modern office. Employees can safely open the door with their phone with the 2N® Mobile Key app. Either they do it by pressing a button in the app or they leave their phone in their pocket and just touch the reader. With our Bluetooth technology, this is the fastest and most secure access on the market. And those who don't like current technology can open the door with any RFID card.
Technical parameters
| Power | |
| Type | PoE and/or 12 V/1 A DC |
| PoE | 802.3af (Class 0-12.95W) |
| Interface | |
| LAN | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX RJ-45 male (2.9m pigtail) |
| Recommended Cabling | Cat-5e or better |
| Active switch output | 8 to 12V DC/max 600 mA |
| Passive switch | NO/NC switch contacts, up to 30 V/1 A AC/DC |
| Inputs | 2 inputs in passive/active mode (-30 V to +30 V DC) short connection or Uin< 1.5 V |
| OFF = open or Uin> 1.5 V | |
| ON = short connection or Uin< 1.5 V | |
| Protective switch | automatically included in 2N Access Unit M |
| Audio | buzzer, 1 W/8ohm |
| Supported protocols | DHCP opt. 66, SMTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Bluetooth | |
| Beliefs | Compatible with Bluetooth 5.0 LE |
| Range | adjustable (short ~3m*, long ~up to 10m*) |
| *distances should be used as a guide only and may vary in depending on the phone model and installation environment | |
| Security | RSA-1024 and AES-128 encryption |
| RX sensitivity | up to 94.8 dBm |
| Modes | card, touch, in-app button |
| Mobile App Support | |
| Android 6.0 and higher, iOS 12.0 and higher | |
| RFID card reader | |
| Supported frequencies | 125 kHz and 13.56 MHz |
| 125 kHz | EM4xxx |
| 13.56 MHz | reads UID (CSN): ISO14443A, PicoPass (HID iClass), FeliCa, ST SR(IX), NFC (2N® Mobile Key) |
| reads secure MIFARE® DESFire® EV2/EV3 cards 2N® PICard technology | |
| Mechanical properties | |
| Cover | hardened glass with durable plastic |
| Operating temperature | -40°C to +60°C |
| Storage temperature | -40°C to +70°C |
| Relative humidity | 10%-95% (non-condensing) |
| Dimensions | 50 (W) x 133 (H) x 27 (D) mm |
| Flush mounting box: | |
| 40 (W) x 127 (H) x 68 (D) mm | |
| Wall Mounting Box: | |
| 27 (W) x 134 (H) x 52 (D) mm | |
| Weight | max 0.5 kg |
| Level of cover | IP55 and IK07 |
| Device Type | Access Unit |
| Modularity | No |
| Mounting | Surface |
| Color | Black | Degree Protection | IP55 |
| Mechanical Resistance | IK07 | Power | PoE (802.3af) external 12 V DC/1 A |
| Connectivity | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX RJ-45 male (2.9m pigtail) |
| Door lock output | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power | from PoE / from ext. Power supply |
| Digital inputs | 2 (voltage and potential free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth capability | Yes |
| RFID capability | Yes, 125 kHz + 13.56 MHz reader |
| Keypad capability | No |
| Biometrics capability | No | Display capability | No |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















