9160347 - Access Unit 2.0 Touch keypad & Bluetooth & RFID 125kHz, 13.56MHz, NFC
Access Unit 2.0 Touch Keypad & RFID is a compact access unit equipped with Bluetooth, RFID card reader and touch keypad. The multi-frequency RFID card reader allows the use of both older 125kHz cards and 13.56MHz carriers. Technical parameters...
Product code: 2304-023 EAN: 8595159521459 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
Access Unit 2.0 Touch Keypad & RFID is a compact access unit equipped with Bluetooth, RFID card reader and touch keypad. The multi-frequency RFID card reader allows the use of both older 125kHz cards and 13.56MHz carriers.
Technical parameters
| Power source | |
| Type | 802.3af (Class 0-12.95W) |
| PoE | 802.3af (Class 0–12.95 W) |
| Interface | |
| HIND | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 connector |
| Recommended cabling | Cat-5e or better |
| Active switch output | 8 to 12V DC/max 600mA |
| Passive switch | NO/NC switching contacts, up to 30 V/1 A AC/DC |
| Inputs | 2 inputs in passive/active mode (-30 V to +30 V DC) |
| OFF = open or Uin> 1.5 V | |
| ON = short circuit or Uin< 1.5 V | |
| Protective switch | automatically included in the 2N Access Unit 2.0 |
| Audio | buzzer (97dBA) |
| Supported protocols | DHCP opt.66, SMTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Bluetooth reader | |
| Version | compatible with Bluetooth 5.0 (BLE) |
| Range | (short - typically up to 3m*; long - typically up to 10m*) |
| *distances should be used as a guide only and may vary depending on phone model and installation environment | |
| Security | RSA-1024 and AES-128 encryption |
| RX sensitivity | up to -93 dBm |
| Regime | touch, app, tab |
| Mobile application support | |
| Android 6.0 and above, iOS 12.0 and above | |
| RFID card reader | |
| Supported frequencies | 125 kHz variant |
| variant 13.56 MHz | |
| variant 125 kHz and 13.56 MHz | |
| Supported card types | The compatibility of individual card types depends on the order number |
| 125 kHz | EM4xxx |
| HID Prox - only version with 125 kHz support and S in order no. | |
| 13.56 MHz | ISO14443A, PicoPass (HID iClass), FeliCa, ST SR(IX), NFC (2N ® Mobile Key) |
| reads UID (CSN) and secure MIFARE ® DESFire ® EV2/EV3 cards with 2N ® PICard technology | |
| Secured 13.56 MHz | ISO14443A (MIFARE ® DESFire ® ), PicoPass (HID iClass), FeliCa, ST SR(IX), NFC (2N ® Mobile Key), HID SE (Seos, iClass, MIFARE SE) |
| reads secure MIFARE ® DESFire ® EV2/EV3 cards with 2N ® PICard technology | |
| reads PACs ID (HID iClass card with SIO object) | |
| Touch keyboard | |
| Technology | capacitive touch layer (sensitivity 0.1 pF) |
| Reliability | regular automatic calibration (SmartSense) |
| does not detect false touches when the surface is wet | |
| Signaling | adjustable backlight intensity |
| indicating with the use of multi-colored LED lights | |
| acoustic response to every touch of the keyboard | |
| Mechanical properties | |
| Frame | robust zinc die-cast with surface treatment (nickel and black color) |
| Operating temperature | -40°C to +60°C |
| Storage temperature | -40°C to +70°C |
| Operating relative humidity | 10%-95% (non-condensing) |
| Dimensions | Frame for wall mounting: |
| - 1 module: 107 (W) x 130 (H) x 28 (D) mm | |
| Frame for wall mounting: | |
| - 1 module: 130 (W) x 153 (H) x 5 (D) mm | |
| Wall mounting box (minimum hole size): | |
| - 1 module: 108 (W) x 131 (H) x 45 (D) mm | |
| Weight | max 0.8 kg |
| Level of coverage | IP54 and IK08 |
| Expansion modules | |
| 2N Access Unit 2.0 supports all modules from the 2N ® IP Verso intercom: RFID, Bluetooth and fingerprint readers, keyboard, I/O module, Wiegand, etc. | |
| Type of device | Access unit (base module) |
| Modularity | Yes |
| Design series | Verso |
| Construction | Surface / recessed |
| Color | Black |
| Degree of coverage | IP54 |
| Mechanical durability | IK08 |
| Execution | Standard |
| Power supply | PoE (802.3af) external 12 V DC |
| Connectivity | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 connector |
| Output for door lock | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power supply | from PoE / from ext. power supply |
| Digital inputs | 2 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth option | Yes, the reader in this module |
| RFID option | Yes, 125 kHz + 13.56 MHz reader in this module |
| Keyboard option | Yes, the keyboard in this module |
| Biometrics option | Yes, using 9155045 |
| Display option | Yes, using 9155036 |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















