9155301CS - IP Solo with camera, for surface
Compact IP intercom, 1 button, hidden HD camera, IR light, receiving calls on the phone, easy integration into the Home Automation system, surface mounting. Technical parameters Signaling protocol SIP 2.0 (RFC - 3261) Buttons Speed dial buttons:...
Product code: 0108-830 EAN: 8595159505602 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
Compact IP intercom, 1 button, hidden HD camera, IR light, receiving calls on the phone, easy integration into the Home Automation system, surface mounting.
Technical parameters
| Signaling protocol | |
| SIP 2.0 (RFC - 3261) | |
| Buttons | |
| Speed dial buttons: | transparent buttons with white backlight and easily replaceable nameplate |
| Number of buttons: | 1 |
| Audio | |
| Microphone: | 1 integrated microphone |
| Speaker: | 2W |
| Sound pressure for 1kHz at a distance of 1m: | 78 dB |
| Audio stream | |
| Codecs: | G.711, G.729, G.722, L16/16kHz |
| Camera (optional) | |
| Resolution - JPEG: | 1280 x 960 px |
| Resolution - video call: | 640 x 480 px |
| Viewing angle: | 128° (H), 95° (V), 134° (D) |
| Night vision: | Yes |
| Video stream | |
| Codecs: | H.263+, H.263, H.264, MJPEG, MPEG-4 |
| Interface | |
| Power supply: | 12V ± 15%/ 2A DC, or PoE |
| PoE: | PoE 802.3af (Class 0 - 12.95W) |
| HIND: | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 |
| Switch output: | NC/NO contacts, max 30V/1A AC/DC |
| Active switch output: | 8 to 12 V DC according to power supply (PoE: 10 V; adapter: source voltage minus 2 V), max 400 mA |
| Protective switch: | yes, built in |
| Supported protocols: | SIP2.0, DHCP opt.66, ONVIF, SMTP, 802.1x, RTSP, RTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Mechanical properties | |
| Operating temperature: | -40°C – 60°C |
| Storage temperature: | -40°C – 70°C |
| Operating relative humidity: | 10%-95% (non-condensing) |
| Officially certified coverage level: | IP54, IK08 |
| Dimensions | |
| Frame for wall mounting - 1 module: | 107 x 130 x 28mm |
| Box for wall mounting - 1 module: | 130 x 153 x 5mm |
| Type of device | Intercom |
| Modularity | No |
| Door station design | 2N® IP Solo |
| Construction | Superficial |
| Color | Nickel |
| Degree of coverage | IP54 |
| Mechanical durability | IK08 |
| Execution | Hardened plastic |
| Number of call buttons | 1 |
| Power supply | PoE (802.3af) external 12 V DC / 2(3) A |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Camera | Yes |
| Maximum resolution | 1280x960 |
| Max. resolution when calling | 640x480 |
| Frame rate | 15 FPS |
| Angle of view (horizontal) | 135° (H) x 109° (H) |
| Glare | Infra |
| WDR | No |
| Video compression | H.263+, H.263, H.264, MJPEG, MPEG-4 |
| Audio input | Integrated microphone |
| Audio output | Integrated speaker 2 W |
| Output for door lock | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power supply | from PoE / from ext. power supply |
| Digital inputs | 1 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth option | No |
| QR code option | No |
| RFID option | No |
| Keyboard option | No |
| Biometrics option | No |
| Display option | No |
9155017 - IP Solo wall box
39,01 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















