9155211C - IP Verso 2.0 main unit with camera
A security intercom with an integrated FullHD camera with night IR illumination, which, thanks to its modularity, can be used wherever you need to choose a specific function and purpose of use. Thanks to the ARTPEC-7 processor, the camera in the...
Product code: 2305-072 EAN: 8595159517544 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
A security intercom with an integrated FullHD camera with night IR illumination, which, thanks to its modularity, can be used wherever you need to choose a specific function and purpose of use. Thanks to the ARTPEC-7 processor, the camera in the 2N® IP Verso 2.0 intercom is capable of advanced video analysis, as it ignores normal background motion and thus reduces the number of false alarms. New features: Wide-angle camera with FullHD resolution and 138° angle of view, WDR, support for multiple access methods, including QR code reading.
Technical parameters
| Power source | |
| Type | PoE and/or 12 V/1 A DC |
| PoE | 802.3af (Class 0-12.95W) |
| Interface | |
| HIND | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ-45 connector |
| Recommended cabling | Cat-5e or better |
| Active switch output | 8 to 12V DC/max 400mA |
| Passive switch | NO/NC switching contacts, up to 30 V/1 A AC/DC |
| Inputs | 1 input in passive/active mode (-30 V to +30 V DC) |
| OFF = open or Uin> 1.5 V | |
| ON = short circuit or Uin< 1.5 V | |
| Supported protocols | |
| SIP (UDP, TCP, TLS) | |
| Audio | |
| Microphone | 1 integrated microphone |
| Amplifier | 5 W (class D) |
| Speaker | 2 W / 8 ? |
| Sound pressure (SPL max) | 78 dB (for 1 kHz at a distance of 1 m) |
| LINE OUT | 1 VRMS / 600 ? |
| Volume control | adjustable with automatic adaptive mode |
| Full duplex | yes (AEC) |
| Audio output | 1.9W |
| Protocols | RTP/SRTP |
| Codecs | G.711, G.729, G.722, L16/16kHz |
| Camera & video | |
| Sensor | 1/2.7'' color CMOS |
| Focal distance | 1.9 mm |
| Viewing angle | 125° (H), 105° (V) |
| Peephole viewing angle | 138° (H), 105° (V) |
| Infrared glow | Yes |
| WDR | Yes |
| Minimal lighting | 0.8 lux without IR illumination |
| Protocols | RTP/RTSP/RTCP/HTTP, ONVIF v2.4 profile S |
| Codecs | MJPEG, H.264, H.265, Zipstream |
| Resolution H.264, MJPEG | max. FullHD (1920 x 1080) |
| Frame rate | max. 30 frames per second |
| Bluetooth reader | |
| Version | compatible with Bluetooth 5.0 (BLE) |
| Range | (short - typically up to 3m*; long - typically up to 10m*) |
| *distances should be used as a guide only and may vary depending on phone model and installation environment | |
| Security | RSA-1024 and AES-128 encryption |
| RX sensitivity | up to -93 dBm |
| Regime | touch, app, card, motion |
| Mobile application support | |
| Android 6.0 and above, iOS 12.0 and above | |
| RFID card reader | |
| Supported frequencies | 125 kHz variant |
| variant 13.56 MHz | |
| variant 125 kHz and 13.56 MHz | |
| Supported card types | The compatibility of individual card types depends on the order number |
| 125 kHz | EM4xxx |
| HID Prox - only version with 125 kHz support and S in order no. | |
| 13.56 MHz | ISO14443A, PicoPass (HID iClass), FeliCa, ST SR(IX), NFC (2N ® Mobile Key) |
| reads UID (CSN) and secure MIFARE ® DESFire ® EV2/EV3 cards with 2N ® PICard technology | |
| Secured 13.56 MHz | ISO14443A (MIFARE ® DESFire ® ), PicoPass (HID iClass), FeliCa, ST SR(IX), NFC (2N ® Mobile Key), HID SE (Seos, iClass, MIFARE SE) |
| reads secure MIFARE ® DESFire ® EV2/EV3 cards with 2N ® PICard technology | |
| reads PACs ID (HID iClass card with SIO object) | |
| Touch keyboard | |
| Technology | capacitive touch layer (sensitivity 0.1 pF) |
| Reliability | regular automatic calibration (SmartSense) |
| does not detect false touches when the surface is wet | |
| Signaling | adjustable backlight intensity |
| indicating with the use of multi-colored LED lights | |
| acoustic response to every touch of the keyboard | |
| Fingerprint reader | |
| Sensor | optical sensor protected by durable glass |
| Reliability | an algorithm for detecting fake fingerprints |
| Endurance | resistant to water and dust |
| Signaling | acoustic and using a multi-colored LED |
| Sensing surface | large with dimensions of 15.24 x 20.32 mm |
| Certification | certified according to the FBI standard |
| Mechanical properties | |
| Frame | robust zinc die-cast with surface treatment (nickel and black color) |
| Operating temperature | -40°C to +60°C |
| (2N ® Access Unit 2.0 Fingerprint Reader -20°C to +55°C) | |
| Storage temperature | -40°C to +70°C |
| Operating relative humidity | 10%-95% (non-condensing) |
| Weight | 2 kg |
| Level of coverage | IP54 and IK08 |
| Frame for wall mounting - dimensions | |
| 1 module | 107 (W) x 130 (H) x 28 (D) mm |
| 2 modules | 107 (W) x 234 (H) x 28 (D) mm |
| 3 modules | 107 (W) x 339 (H) x 28 (D) mm |
| Frame for wall mounting - dimensions | |
| 1 module | 130 (W) x 153 (H) x 5 (D) mm |
| 2 modules | 130 (W) x 257 (H) x 5 (D) mm |
| 3 modules | 130 (W) x 361 (H) x 5 (D) mm |
| Box for installation in the wall - dimension of the hole in the wall | |
| 1 module | 108 (W) x 131 (H) x 45 (D) mm |
| 2 modules | 108 (W) x 238 (H) x 45 (D) mm |
| 3 modules | 108 (W) x 343 (H) x 45 (D) mm |
| Type of device | Basic intercom module |
| Modularity | Yes |
| Door station design | 2N® IP Verso |
| Construction | Surface / recessed |
| Color | Nickel |
| Degree of coverage | IP54 |
| Mechanical durability | IK08 |
| Execution | Anodized aluminum |
| Number of call buttons | 1, expandable to 146 |
| Power supply | PoE (802.3af) external 12 V DC / 2(3) A |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Camera | Yes |
| Maximum resolution | 1920x1080 |
| Max. resolution when calling | 1920x1080 |
| Frame rate | 30 FPS |
| Angle of view (horizontal) | 125° (H) x 105° (H) |
| Glare | Infra |
| WDR | Yes |
| Video compression | H.265, H.264, H.264 ZipStream, MJPEG |
| Audio input | Integrated microphone |
| Audio output | Integrated speaker 1.9 W |
| Output for door lock | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power supply | from PoE / from ext. power supply |
| Digital inputs | 1 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Using 9155038 |
| Bluetooth option | Yes |
| QR code option | Yes |
| RFID option | Yes |
| Keyboard option | Yes |
| Biometrics option | Yes |
| Display option | Yes |
| Other properties | Face Zooming |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















