9153101P - IP Uni - 1 button, pictograms
IP Uni is the ideal solution for door communication in common outdoor and indoor environments. Version with 1 button, pictograms.
Technical parameters
Signalling protocol
SIP 2.0 (RFC - 3261)
...
Product code: 0106-533 EAN: 8595159503974 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
IP Uni is the ideal solution for door communication in common outdoor and indoor environments. Version with 1 button, pictograms.
Technical parameters
| Signalling protocol | |
| SIP 2.0 (RFC - 3261) | |
| Buttons | |
| Performance: | fully backlit |
| Number of buttons: | 1 or 2 |
| Audio | |
| Microphone: | 1 integrated microphone |
| Speaker: | 1 W |
| Sound pressure for 1kHz at 1m: | 77.5 dB |
| Audio stream | |
| Codes: | G.711 |
| Interface | |
| Power: | 12V±15%/ 2A DC, or PoE |
| PoE: | PoE 802.3af (Class 0 - 12.95W) |
| LAN: | RJ-45, 10/100BASE-TX with Auto-MDIX |
| Passive Switch: | NC/NO contacts, max 30V/1A AC/DC |
| Active output: | 8 to 12 V DC depending on power supply (PoE: 9 V; adapter: power supply voltage - 2 V), max 500 mA |
| Protective switch: | yes, built-in |
| Supported protocols: | SIP2.0, RTP, HTTP, HTTPS, Syslog |
| Mechanical Features | |
| Operating temperature: | -40 °C - 55 °C |
| Storage temperature: | -40 °C - 70 °C |
| Storage relative humidity: | 10%-95% (non-condensing) |
| Degree of protection: | IP54, IK10 |
| Dimensions: | 193x115x57 mm (max) |
| Device Type | Intercom |
| Modularity | No |
| Door Station Design | 2N® IP Uni | Mounting | Surface mounted / flush mounted |
| Color | Nickel | Grade Enclosure | IP54 |
| Mechanical resistance | IK10 | Conduct | Non-stainless | Number of ringer buttons | 1 | Power | PoE (802.3af) External 12 V DC / 2 A |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Camera | None |
| Audio input | Integrated microphone |
| Audio output | Integrated 1 W speaker |
| Door lock output | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power | from PoE / from ext. power |
| Digital inputs | 1 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Integrated |
| Bluetooth capability | No |
| QR code capability | No |
| RFID | No | Keypad capability | No | Biometrics capability | No | Display capability | No | Other features | Pictograms |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics















