9151104W - IP Force 4 buttons 10W speaker.
IP Force is an extremely durable IP intercom that supports voice communication. Version 4 buttons, 10 W speaker.
Technical parameters
Signalling protocol
SIP 2.0 (RFC - 3261)
...
Product code: 0102-305 EAN: 8595159504544 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
IP Force is an extremely durable IP intercom that supports voice communication. Version 4 buttons, 10 W speaker.
Technical parameters
| Signalling protocol | |
| SIP 2.0 (RFC - 3261) | |
| Buttons | |
| Button implementation: | transparent buttons with white backlighting and easily replaceable nameplate |
| Number of buttons: | 1, 2 or 4 |
| Numeric keypad: | optional |
| Audio | |
| Microphone: | 2 integrated microphones |
| Speaker: | 10W |
| Sound pressure for 1kHz at 1m (10W speaker): | 94dB |
| Audio stream | |
| Codes: | G.711, G.729, G.722, L16/16kHz |
| Camera (optional) | |
| HD resolution camera: | 1280 x 960 |
| Viewing angle: | 135° (H), 109° (E) |
| Night vision: | yes (optional) |
| Video stream | |
| Codes: | H.263+, H.263, H.264, MJPEG |
| Interface | |
| Power: | 12V±15%/2A DC or PoE |
| PoE: | PoE 802.3af (Class 0 - 12.95W) |
| LAN: | 10/100BASE-TX with Auto-MDIX |
| Passive switch: | NC/NO contacts, max 30V/1A AC/DC |
| Active switch output: | 9 to 13 V DC depending on power supply (PoE: 9 V; adapter: power supply voltage minus 1 V), max 700 mA |
| Protective switch: | optional accessories |
| Supported protocols: | SIP2.0, DHCP opt. 66, SMTP, 802.1x, RTSP, RTP, TFTP, HTTP, HTTPS, Syslog, ONVIF |
| RFID card reader | |
| Supported frequencies: | 13.56MHz and 125kHz |
| NFC support: | Yes, HCE and 2N® Mobile Key application required |
| Mechanical Features | |
| Weight: | max. 2000 g |
| Operating temperature: | -40°C - 55°C |
| Storage temperature: | -40°C - 70°C |
| Operating relative humidity: | 10%-95% (non-condensing) |
| Dimensions: | 217 x 109 x 83mm |
| Coverage level: | IP69K |
| Device Type | Intercom |
| Modularity | No |
| Door Station Design | 2N® IP Force |
| Mounting | Surface / recessed / rack mounted |
| Color | Black |
| Grade Enclosure | IP69K |
| Mechanical resistance | IK10 | Conduct | Aluminum |
| Number of ringer buttons | 4 | Power | PoE (802.3af) External 12 V DC / 2 A |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Camera | None |
| Audio input | 2 integrated microphones |
| Audio output | Integrated 10W speaker |
| Door lock output | 2 (1x relay, 1x voltage output) |
| Lock power | from PoE / from ext. power |
| Digital inputs | 1 (voltage and potential-free) |
| Tamper | Using 9151010 |
| Bluetooth capability | No | QR capability Code | No | RFID capability | No | Keypad capability | No | Biometrics capability | No | Display capability | No |
9151101W - IP Force 1 button, 10W speaker.
1 221,84 €
9151198SET - IP Force Secure Door
216,46 €

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















