2N® Clip is an indoor IP/SIP unit enabling audio and video communication with 2N IP intercoms. The device includes a control panel with three buttons, a loud speaker, a high-quality microphone enabling excellent audibility and intelligibility, an Ethernet interface for connecting to a LAN network and connectors for connecting an external power supply and a doorbell. The 2N® Clip is a high-quality, affordable matching indoor unit featuring simple installation and configuration. Within one installation, it is possible to combine several types of answering units produced by the company 2N Telekomunikace as 2N® Clip contains its own web administrator interface, which provides users with greater comfort and safety when using the device.
Sample in 3D
Technical parameters
| Electrical power |
| Type: | PoE |
| PoE: | 802.3af class 0, 48 V DC, 200 mA |
| The user interface |
| Control: | 3 capacitive buttons |
| Operation: | press and hold the RESET button to restore factory settings |
| Audio |
| Microphone | integrated |
| Speaker | integrated, 2 W |
| Integrated induction loop | optional |
| Codecs | G.711a/u, G.722, G.729, L16/16 kHz |
| Video |
| Display | 4.3” display |
| Distinction | 480x272 pixels |
| Codecs | H.264 |
| Interface |
| HIND | 10/100BaseT, RJ-45 |
| Recommended wiring | Cat5e or higher |
| Input for connecting a doorbell |
| Input type | switch contact (button/relay) |
| Contact type | normally open (NO) |
| Contact parameters | 12 V / 20 mA, DC |
| Mechanical properties |
| Operating temperature | 0 to 50 °C |
| Storage temperature | -20 to +70 °C |
| Relative operating humidity | 10% to 90% (non-condensing) |
| Recommended altitude | 0 to 2000 m |
| Dimensions | 124 (W) x 150 (H) x 28 (D) mm |
| Mass | 235 g |
| Type of device | Response unit |
| Design line | 2N® Clip |
| Display size | 4.3" |
| Display resolution | 480x272 |
| Videophone color | White |
| Construction | Surface / table stand |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Power supply | PoE (802.3af) |
| Codec | h.264 |
| Digital inputs | 1 (home ringtone) |