91378601 - Indoor View black - matching video unit
The dominant feature of the Indoor View response unit is the 7" wide-angle touch screen. The tempered glass surface and stylish design are perfect for luxury residential projects. You only need one UTP cable and an installation box for...
Product code: 2009-024 EAN: 8595159515793 Producer: 2N
- Description
- Product inquiry
The dominant feature of the Indoor View response unit is the 7" wide-angle touch screen. The tempered glass surface and stylish design are perfect for luxury residential projects. You only need one UTP cable and an installation box for installation on the wall or on the wall for installation. Our own operating system guarantees you unit reliability and easy configuration.
Technical parameters
| Power supply | |
| Type: | 12V DC adapter or PoE 802.3af |
| Recommended power supply: | 12V/1A |
| Reverse polarity protection: | Yes |
| The user interface | |
| Control: | capacitive touch screen |
| Display size: | 7” |
| Display resolution: | 640x480 px 1024x600px |
| Audio | |
| Microphone: | integrated |
| Speaker: | integrated, 2 W |
| Inductive loop output: | 600 mV RMS |
| Codecs: | G.711a/u, G.722, G.729, L16/16 kHz |
| Video | |
| Codecs: | H.264 |
| Interface | |
| HIND: | 10/100BaseT, RJ-45 |
| Recommended cabling: | Cat5e or better |
| Input for connecting a doorbell | |
| Input Type: | switch contact (button/relay) |
| Contact type: | normally open (NO) |
| Contact parameters: | up to 50 V/5 mA, DC |
| Mechanical properties | |
| Dimensions (W x H x D): | 193 x 157 x 50 mm |
| Weight: | 555 g |
| Operating temperature: | 0 to 50 °C |
| Operating relative humidity: | 10 to 90% (non-condensing) |
| Storage temperature: | -20 to 70 °C |
| Recommended altitude: | 0 to 2000 m |
| Type of device | Response unit |
| Design line | 2N® Indoor View |
| Display size | 7" |
| Display resolution | 1024x600 |
| Videophone color | Black |
| Construction | Surface / recessed / table stand |
| Connectivity | Ethernet 10/100BASE-TX with Auto-MDIX, RJ45 |
| Power supply | PoE (802.3af) external 12 V DC / 1 A |
| Codec | h.264 |
| Digital inputs | 1 (home ringtone) |

Camera traps
Hunting optics
Inspection cameras
Chimney needs
OXE Power
Camera systems
Security systems
Access systems
Fire alarm
Structured cabling
Telecommunication
Other electronics



















